Duchovní literatura

Bílá magie & meditace

© 2015 - 2019 Marion Daghan-Malenky I Pavol Malenky I Daghan-Malenky GmbH I MagierinDamonaI Magierin Damona Napište nám!

5 jazyků lásky

Gary Chapman - 5 jazyků lásky

Gary Chapman je původem antropolog. Jeho největší zálibou je pomáhat lidem, díky čemuž časem své zaměření změnil na poradenství v oblasti manželských vztahů. Jeho zkušenosti a postřehy z této praxe zaznamenal právě do této knihy.

Zamilovanost jako taková trvá přibližně 2 roky, potom vždy zmizí. Klíčem k úspěchu je po onom vystřízlivění najít „vědomou lásku," snažit se na vztahu pracovat a komunikovat. Naplňovat citovou nádobu lásky toho druhého.

Autor v knize prochází a analyzuje 5 postupných stádií partnerských vztahů - to jsou ony jazyky lásky.

1. jazyk lásky - Slova ujištění.

Podporovat toho druhého. Uznávat si svoje chyby. Otevřeně komunikovat. Když se jeden hádá, druhý by měl mluvit klidným a láskyplným hlasem. Když jeden něco provede, je až podivuhodné jak si to ten druhý vezme do dalšího dne a potom mu to vyčítá stále dokola. Toto není dobré dělat. „Miluji tě, stojím za tebou a nedovolím, aby se nějaká chyba dostala mezi nás. Moje zranění možná hned neustoupí. Byl bych rád, kdybychom se z téhle chyby poučili. Mám tě rád a stále ti věřím.“ Mít prosby, nikoliv požadavky. Dávat si pozor, abych nebyl rodičem ve vztahu. Chválit toho druhého, oceňovat jeho práci a ne si pořád jenom stěžovat.

2. jazyk lásky - Pozornost.

Dávat partnerovi plnou pozornost, to znamená, když sedím na gauči, nedívat se na televizi, ale z očí do očí se bavit. Naučit se partnerovi naslouchat. Při tom, co ho naslouchám, ho nepřerušuji a vyslechnu si ho vždy do konce. Když nejsem požádán o radu, neradím. Jde jenom o pochopení a soucit. Ujistit se o jejích/jeho pocitech tím, že se na ně zeptám. Najít si čas na společné aktivity, občas jít i tam, kde mě to extra neláká. Naučit se s tím druhým mluvit a nebýt uzavřený.

3. jazyk lásky - Přijímaní darů.

Nebát se dávat dárky ani přijímat. Být sám dárkem svojí přítomností v kritické situaci. Moji přítomnost v určitých situacích nic nenahradí. Nedívat se na cenu dárku, ale na frekventovanost.

4. jazyk lásky - Skutky a činy.

Pomáhat svému partnerovi dělat běžné domácí práce ne z donucení, ale z lásky. Ukazuji jí/jemu, jak si jí/ho vážím a miluji.

5. jazyk lásky - Fyzický dotek.

Hodně lidí potřebuje prostě dotek toho druhého. Když např. partner pláče, je nejlepší ho držet a být prostě potichu. Častokrát se to lidé bojí přiznat a vznikají kvůli tomu problémy. Fyzický dotek je vše - pohlazení, sex, polibek, držení se na veřejnosti, líbaní se na veřejnosti atd. Je to individuální - každému se líbí něco jiného.

Je důležité mít na mysli, že každý vztah je společnou cestou dvou lidí, kteří jsou každý úplně jiný. Každý má svoje problémy i potěšení, která se mohou průběhem času měnit a upravovat. Je zbytečné lpět na stále dokola stejných postupech a vzorcích chování v určitých situacích. Každý z nás má svoje dobré, stejně jako špatné chvilky. Ve všech případech bychom se měli snažit proplouvat společným životem s ladností a elegancí a především si dokázat stát bok po boku, ať už se v našich životech odehrává cokoliv. Protože milovat a být si vzájemnou oporou může být sice v určitých chvílích náročné, ale výsledná síla harmonického svazku dvou duší je tou odměnou, která stojí za to!

Řiďme se těmito pěti jednoduchými pravidly a hlavně - milujme!