Duchovní literatura

Bílá magie & meditace

© 2015 - 2019 Marion Daghan-Malenky I Pavol Malenky I Daghan-Malenky GmbH I MagierinDamonaI Magierin Damona Napište nám!

5 jazyků lásky

Gary Chapman - 5 jazyků lásky

Gary Chapman je původem antropolog. Jeho největší zálibou je pomáhat lidem, díky čemuž časem své zaměření změnil na poradenství v oblasti manželských vztahů. Jeho zkušenosti a postřehy z této praxe zaznamenal právě do této knihy.

Zamilovanost jako taková trvá přibližně 2 roky, potom vždy zmizí. Klíčem k úspěchu je po onom vystřízlivění najít „vědomou lásku," snažit se na vztahu pracovat a komunikovat. Naplňovat citovou nádobu lásky toho druhého.

Autor v knize prochází a analyzuje 5 postupných stádií partnerských vztahů - to jsou ony jazyky lásky.

1. jazyk lásky - Slova ujištění.

Podporovat toho druhého. Uznávat si svoje chyby. Otevřeně komunikovat. Když se jeden hádá, druhý by měl mluvit klidným a láskyplným hlasem. Když jeden něco provede, je až podivuhodné jak si to ten druhý vezme do dalšího dne a potom mu to vyčítá stále dokola. Toto není dobré dělat. „Miluji tě, stojím za tebou a nedovolím, aby se nějaká chyba dostala mezi nás. Moje zranění možná hned neustoupí. Byl bych rád, kdybychom se z téhle chyby poučili. Mám tě rád a stále ti věřím.“ Mít prosby, nikoliv požadavky. Dávat si pozor, abych nebyl rodičem ve vztahu. Chválit toho druhého, oceňovat jeho práci a ne si pořád jenom stěžovat.

2. jazyk lásky - Pozornost.

Dávat partnerovi plnou pozornost, to znamená, když sedím na gauči, nedívat se na televizi, ale z očí do očí se bavit. Naučit se partnerovi naslouchat. Při tom, co ho naslouchám, ho nepřerušuji a vyslechnu si ho vždy do konce. Když nejsem požádán o radu, neradím. Jde jenom o pochopení a soucit. Ujistit se o jejích/jeho pocitech tím, že se na ně zeptám. Najít si čas na společné aktivity, občas jít i tam, kde mě to extra neláká. Naučit se s tím druhým mluvit a nebýt uzavřený.

3. jazyk lásky - Přijímaní darů.

Nebát se dávat dárky ani přijímat. Být sám dárkem svojí přítomností v kritické situaci. Moji přítomnost v určitých situacích nic nenahradí. Nedívat se na cenu dárku, ale na frekventovanost.

4. jazyk lásky - Skutky a činy.

Pomáhat svému partnerovi dělat běžné domácí práce ne z donucení, ale z lásky. Ukazuji jí/jemu, jak si jí/ho vážím a miluji.

5. jazyk lásky - Fyzický dotek.

Hodně lidí potřebuje prostě dotek toho druhého. Když např. partner pláče, je nejlepší ho držet a být prostě potichu. Častokrát se to lidé bojí přiznat a vznikají kvůli tomu problémy. Fyzický dotek je vše - pohlazení, sex, polibek, držení se na veřejnosti, líbaní se na veřejnosti atd. Je to individuální - každému se líbí něco jiného.

Je důležité mít na mysli, že každý vztah je společnou cestou dvou lidí, kteří jsou každý úplně jiný. Každý má svoje problémy i potěšení, která se mohou průběhem času měnit a upravovat. Je zbytečné lpět na stále dokola stejných postupech a vzorcích chování v určitých situacích. Každý z nás má svoje dobré, stejně jako špatné chvilky. Ve všech případech bychom se měli snažit proplouvat společným životem s ladností a elegancí a především si dokázat stát bok po boku, ať už se v našich životech odehrává cokoliv. Protože milovat a být si vzájemnou oporou může být sice v určitých chvílích náročné, ale výsledná síla harmonického svazku dvou duší je tou odměnou, která stojí za to!

Řiďme se těmito pěti jednoduchými pravidly a hlavně - milujme!

Slabikář štěstí

Tato sekce našeho webu se bude zabývat knihami, které doporučujeme k přečtení všem, kteří touží po pohlazení duše, motivaci k sebezdokonalování, motivaci k větším činům. Není nic krásnějšího, než zjistit, že nejsme sami, kdo si klade určité otázky a řeší určité problémy, a co víc - že je již někdo hezky zpracoval ve formě knihy. Ne nadarmo je četba duchovní literatury jedním z esenciálních pilířů našeho duchovního růstu.

Vždy mějte na paměti, že kniha, kterou právě držíte v ruce a hltáte očima i svou Duší, slouží jako inspirace a berlička pro každého z nás. Je potřeba uvědomit si, že se můžeme se spoustou nabytých vědomostí ztotožnit, ale vždy je potřeba o všem individuálně popřemýšlet! Důvěřuj, ale prověřuj - tak to platí vždy a všude.

První knihou, na kterou zaměříme svou pozornost, je Slabikář štěstí od slovenského autora Pavla Baričáka.

slabikář štěstí

Pavel "Hirax" Baričák není na česko-slovenské knižní scéně žádným nováčkem. Jeho pestrý život je mu inspirací pro psaní románů, cestopisů, básní a konečně - motivační literatury. Je skvělé vidět, že i v našem malém středoevropském rybníčku se rodí velké tvůrčí duše.

Kniha napsaná v roce 2012 nás jednoduchým čtivým stylem provádí přes mnoho každodenních témat, kterými se zabývá každý z nás. A to z jednoduchého důvodu - základy jsou nejdůležitější. Pokud chceme stavět věž a opomeneme vystavět pevné základy, nemůžeme se divit, že v pátém patře zjistíme, že se my i s věží řítíme k zemi. Název knihy je tedy víc než výstižný - je to pravý SLABIKÁŘ.

Kniha je tematicky rozdělena na 3 části:

První část nese název “Rozhlédněme se“ a čtenáře přiměje k pravému náhledu do scénáře svého odehrávajícího se života. Stejně jako náhled jde o nadhled na celkový děj při našem vstupu do života na naší krásné planetě jménem Země. Zabývá se také tématem v dnešním způsobu života velice aktuálním, a totiž fenomén jménem Matrix. Autor vše pojmenovává náležité a bez skrupulí. Mnohdy používá i výrazů, které bychom na jiném místě v jiných souvislostech mohli označit za vulgární - zde jsou však přesně na místě. Svět přece není černobílý, ale barevný..:)

Druhá část knihy se jmenuje “Návrat k sobě“ a provádí nás tématy, která se nás všech bez rozdílu týkají. Ať už chceme, nebo ne, na tom nezáleží. Naše podvědomí zapisuje vše, co považuje za důležité. Odpouštění sobě i druhým, přijímání jak sebe tak všeho ostatního, rodiče v nás, strach, boj, Bůh, náboženství, láska, sex, duše, poslouchání sebe samého, vesmír a jeho všemohoucnost, i to, že bychom neměli všechny dirigovat a to, že bychom se měli dokázat rozcházet s nemilovanými stejně jako s milovanými a v neposlední řadě přijímat vlastní i cizí smrt.

Třetí část, “Nový sen lidstva,“ je nejkratší, ale zároveň nejpodnětnější. Jelikož jsme si přečetli, zpracovali a hlavně do sebe zapracovali témata a hodnoty rozebrané v prvních dvou částech knihy, jsme již připraveni rozeznít jemnější struny vyšší lásky a zodpovědnosti, které se nás samých nedotýkají tak bezprostředně, ale jsou to právě ty struny, díky kterým všichni společně tvoříme symfonii s názvem život. Tento nový sen lidstva je především o tom, jakým způsobem jednat ve vztahu k naší Zemi, naším dětem i sobě samotnému - samozřejmě tak, abychom byli všichni šťastní.

Slabikář štěstí je knihou velice základní, kterou by si měl přečíst každý, kdo je na začátku objevování hlubšího smyslu svého života. Poskytne nám krásný odrazový můstek, který je připraven nám pomoci tam, kam všichni chceme.